I was talking to a buddy today about this topic. He and his wife are good cooks. They are of means and can afford to go out a few times a week. The kids are gone and have business careers.
They would go out a few times a week because they don't have time to cook. Because they can cook and the prices are so crazy, they are trying to cook more at home.
Quote:
My wife and I were returning from a skiing trip in Colorado and stopped off at McDonalds in Limon, CO. Holy hell, they wanted $10 for a double quarter pounder with cheese. We exited and found a Wendy's down the road where I got the Dave's double for $7.
$10 for a McDonalds burger? WTF!
|
His point is that you can go to Taco Bell for ~$20, but it is crap food.
So do you spend +$50 or more for quality or take your time, if you can cook, and cook at home?
Time = money.
That is the basic premise. or do mac n cheese and pop tarts?